Karavan EXPO 2027 biće održan 29. avgusta od 18 časova na Trgu Stevana Mokranjca broj 1 u Negotinu. Program će građanima približiti temu i sadržaje specijalizovane izložbe koja će naredne godine tokom 93 dana predstaviti Beograd i Srbiju svetu.
Na svečanom otvaranju obratiće se direktor Sektora opštih poslova kompanije EXPO 2027 d.o.o. Beograd Jovan Velkovski i predsednik Opštine Negotin Vladimir Veličković. Posetioci će u okviru Paviljona igre moći da osete deo atmosfere predstojeće međunarodne izložbe.
Muzika će zauzeti posebno mesto, u skladu sa temom „Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve“. Program se održava u godini obeležavanja 170 godina od rođenja Stevana Stojanovića Mokranjca i jubilarnog, 60. festivala „Mokranjčevi dani“.
Muzičko i kulturno nasleđe Negotina predstaviće Crkveni hor Hrama „Svete Trojice“, KUD „Stevan Mokranjac“ i etno-grupa „Marinika“. Publika će čuti Mokranjčeve kompozicije, vlašku i srpsku izvornu i duhovnu muziku, uz izvođenje tradicionalnih igara.
Deo programa biće posvećen najmlađim Negotincima. Deca iz Predškolske ustanove „Pčelica“ izvešće muzičku igru „Dunje ranke“, dok će dečiji ansambl KUD-a „Stevan Mokranjac“ nastupiti sa koreografijom „Vlaške igre“. Predstaviće se i najmlađa grupa Baletskog studija „Rukovet“, kao i učenici Muzičke škole „Stevan Mokranjac“ kroz nastupe ansambla flauta, kamernog trija i harmonike.
Na centralnom gradskom platou biće organizovani treninzi i sportske radionice sa lokalnim klubovima. Posetioci će upoznati različite sportove i isprobati osnovne vežbe, a najmlađima će biti namenjen javni čas folklora, tokom kojeg će kroz igru, ples i otvorenu probu upoznati tradiciju negotinskog kraja.
Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta vesti-online.com bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.
