NEŠVIL, TENESI – Više pacijenata u jednoj bolnici u Nešvilu doživelo je teške zdravstvene komplikacije nakon što im je, prema navodima objavljenim u američkim medijima, greškom dat pogrešan lek tokom rutinskih operacija zamene zglobova.
Kako je objavljeno, pacijentima je umesto odgovarajuće terapije ubrizgan kalijum-hlorid, i to direktno u kičmeni prostor. Nakon primene leka, više pacijenata je doživelo srčani zastoj, a najmanje dve osobe ostale su paralizovane, navodi se u izveštajima.
Bolničko osoblje je, prema dostupnim informacijama, počelo da sumnja da nešto nije u redu nakon što je kod više pacijanata došlo do ozbiljnih i iznenadnih komplikacija.
Kalijum-hlorid je supstanca koja se u medicini koristi u određenim okolnostima, ali njegova pogrešna primena može imati izuzetno ozbiljne, pa i životno ugrožavajuće posledice. Iz bolnice su se oglasili izvinjenjem porodicama i pacijentima, dok se okolnosti pod kojima je došlo do zamene lekova utvrđuju.
Za sada nije poznato da li je greška nastala prilikom pripreme lekova, njihovog označavanja ili same primene.
Slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti upravo zbog činjenice da su pacijenti bili podvrgnuti rutinskim operacijama, nakon kojih su umesto očekivanog oporavka doživeli teške zdravstvene posledice.
Istraga bi trebalo da utvrdi kako je bilo moguċe da pogrešan lek dospe do pacijenata i da li su postojale procedure koje su mogle da spreče ovakav incident.
Porodice pogođenih pacijenata sada očekuju odgovore, ali i informacije o njihovom daljem lečenju i mogućnostima oporavka, navode američki mediji.
Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta vesti-online.com bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.
>
